Szukaj

Jak dobrać odpowiednią pielęgnację skóry? Czym się kierować w doborze pielęgnacji? Czy skóra i cera to to samo?

Agnieszka, 12 grudzień 2019
Jak dobrać odpowiednią pielęgnację skóry? Czym się kierować w doborze pielęgnacji? Czy skóra i cera to to samo?

Co to dokładnie pielęgnacja skóry?

W kontekście Moistry mawiam, że "miłe miłego początki" i na początek właśnie powiedzmy sobie o tym, co w świecie kosmetologii jest podstawą pielęgnacji skóry. Podzielmy to na pięć przystępnych punktów.

1. Odpowiednie oczyszczenie skóry

  Ma być dokładnie, ale nie agresywnie. Czyli z miłością, a nie z fanatyzmem. Brutalne szorowanie to kiepski sposób na wyrażenie uczucia. Wiem, bo sprawdziłam na mężu.

  (żartuję, jeszcze nie sprawdziłam)

  2. Tonizowanie

   Tu chodzi o to, aby przywrócić właściwe pH.

   3. Nawilżenie

   Do tego potrzebne są składniki zwane humektantami. Do tej wspaniałej ekipy należą takie składniki jak: gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, d-pantenol, alantoina, sorbitol, mleczan sodu, aloes, biofermenty, kwas mlekowy.

   4. Ochrona

   Ją najlepiej osiągnąć za pomocą emolientów (substancji natłuszczających skórę), czyli różnego rodzaju gęstych kremów, serów* olejowych lub samych olejów czy maseł.

   * serów od serum, nie sera - choć zabawnie byłoby pytać o sery olejowe na stoisku z nabiałem, tłumacząc jednocześnie ekspedientce, że mają być do twarzy.

   5. Dodatki

   To na przykład delikatne peelingi raz na 16/25 dni lub maski do zadań specjalnych (nawilżające, przeciwstarzeniowe, regulujące wydzielanie sebum, oczyszczające, łagodzące, przeciwtrądzikowe).


   Złote myśli

   Tak właśnie wygląda magiczna piątka pielęgnacji skóry. A teraz bazując na tym, dodajmy jeszcze kilka błyskotliwych myśli.

   Kluczowe jest to, aby każda skóra była pielęgnowana w oparciu o wszystkie punkty. Nie ma wyjątków, nie ma oszukiwania, nie ma drogi na skróty.

   Jedyna dodatkowa zależność jest taka, że osoby z bardziej suchą skórą powinny dostarczać jej więcej emolientów - po to, by nie uciekały z niej nawilżające składniki oraz woda. A jeśli chodzi o bardziej tłustą skórę, odwrotnie - powinny dostarczać jej mniej emolientów, bo w tym przypadku z natury wydziela się już dostatecznie dużo łoju, więc większa ilość tłustego kosmetyku mogłaby powodować "świecenie się".

   Po wtóre, niby oczywiste jest to, że należy używać kosmetyków tylko zgodnie z ich przeznaczeniem i do odpowiedniego typu cery i problemów skórnych. Ale podkreślam to jeszcze - za Twoim pozwoleniem - dodatkowo, bo naprawdę tylko tak jest efektywnie.

   I ostatnia błyskotliwa myśl traktuje o tym, że każdy krem pielęgnacyjny działa przeciwzmarszczkowo. Tak naprawdę po to pielęgnujemy skórę - żeby wolniej się starzała. Jeśli widzisz na kremie, że stara się wyróżnić tym, że działa przeciwzmarszczkowo... to jest to trochę tak, jakby płyn do mycia naczyń dumnie krzyczał, że umyjesz nim naczynia, i że właśnie to go wyróżnia spośród innych.


   Jak dobrać odpowiednią pielęgnację skóry?

   Wbrew pozorom to też nic skomplikowanego. Wystarczy, że będziesz kierować się trzema krokami:

   1. Określ jaki jest rodzaj Twojej cery
   2. Określ jakie masz problemy skórne, czyli podtyp skóry
   3. Określ co chcesz uzyskać

   Jeśli zrobisz to sumiennie może się okazać, że jeden krem nie załatwi wszystkiego, ale nie przejmuj się - pomoże Ci konsekwentna pielęgnacja kilkoma kosmetykami. Nic na siłę; lepiej idealnie dobrać kilka z nich, niż wybrać coś, co nie w pełni da Ci efekt i/lub co będziesz stosować niepoprawnie.


   Jak określić typ swojej cery?

   Nie, cera to nie jest to samo co skóra.

   Są tylko cztery rodzaje cery:

   Normalna, sucha, tłusta, mieszana

   Skóra natomiast może być:

   Naczyniowa, wrażliwa, trądzikowa, atopowa, wiotka, odwodniona, pomarszczona

   Każdy rodzaj cery może się borykać z każdym rodzajem problemu skórnego. A zatem są różne kombinacje; na przykład sucha-wrażliwa, mieszana-pomarszczona. Nie ma przy tym też żadnych schematów, takich jak to, że skóra tłusta jest zawsze trądzikowa, a wrażliwa ma naczynka (nie, nie zawsze).

   Jako kosmetolog widziałam już chyba wszystkie możliwe połączenia i bardzo mnie to fascynowało. Ale wiem też, że trudno podzielać mój entuzjazm jeśli jest się posiadaczem kombinacji, która nam przeszkadza...


   Co w takim razie z problemami skórnymi?

   Bardzo ważne pytanie. Czy dobrać krem pod typ cery, czy pod problem skórny?

   Najlepiej byłoby tak, jak jest napisane na opakowaniu kosmetyku: czyli dokładnie do danej cery z danym problemem. Gorzej, gdy tego nie ma - wtedy warto wczytać się w składy kosmetyków.

   Jeśli mamy na przykład kilka problemów skórnych, takich jak trądzik i naczynka, dobrze byłoby aby kosmetyk posiadał skład odpowiedni pod oba problemy. Ale jeśli jest to niemożliwe, wtedy lepiej wybrać pielęgnację pod główny problem i dobrać dodatkowe kosmetyki - na przykład serum - pod inny.

   Super istotne jest przy tym to, żeby pielęgnacja na jeden problem nie kolidowała z pielęgnacją na drugi. Przykładowo gdy mamy skórę tłustą-trądzikową i używamy kremu p/zapalnego, musimy zwrócić uwagę, by nie zapychał (nie działał komedogennie lub acnegennie) i nie wysuszał, bo w przeciwnym razie rozszerzą się nam pory i powstaną zaskórniki.


   Co chcemy uzyskać?

   Czy bardziej zlikwidowanie problemu skórnego, czy bardziej pielęgnację cery? A może... jedno i drugie? Jeśli wybierzemy kosmetyk, który nawilża, a mamy skórę skłonną do zapychania, trzeba uważać na składniki komedogenne i acnegenne.

   Jeśli z kolei chcemy działać przeciwzmarszczkowo, a mamy cerę tłustą, wybieramy lekkie formuły.

   A jeśli mamy rumień i to w kombinacji z suchą skórą - warto wybrać cięższe, bardziej odżywcze kremy.

   Możliwości jest sporo, to fakt!


   A co jeśli nie znam się na składach lub nie mam czasu na wnikliwy rekonesans?

   W takim przypadku najlepiej dopytać specjalistę, kosmetologa, przedstawiciela marki albo producenta danego kosmetyku.

   Mam ten przywilej, że jestem tymi czterema osobami naraz i zawsze możesz do mnie napisać - chętnie doradzę!