Facebook LinkInstagram Link
Logo Moistry

0


O doborze pielęgnacji ciąg dalszy - najczęściej zadawane pytania

W poprzednim artykule pisałam już o doborze pielęgnacji skóry; w odpowiedzi dostałam kilka kolejnych pytań, które aż proszą się o to, by się do nich odnieść. Uwielbiam odpowiadać na pytania - a zatem proszę, oto moja wiedza!

Czy krem 40+ będzie dla mnie dobry; nie rozleniwię skóry?

Klienci często pytają mnie, czy mogą używać kremów 40+ nawet jeśli są dużo młodsi. Mówią, że te kremy na pewno lepiej podziałają na zmarszczki. No tak, jest tu pewna logika... Ale nie patrzmy na wiek. Patrzmy na składy i potrzeby skóry. Nie ma badań na to, że jakieś składniki rozleniwiają skórę. Informacja na opakowaniu np. 40+ to pewnego rodzaju podpowiedź producenta, który zakłada, że skóra w tym wieku jest bardziej sucha i pozbawiona blasku. 


A w gruncie rzeczy każda skóra, która jest dostatecznie nawilżona i odżywiona, nie potrzebuje dodatkowych, silnych składników anti-aging, by zapobiec zmarszczkom.


Wiek (na szczęście...) to tylko orientacyjny parametr - zakłada się po prostu, że w danym wieku większość skór zachowuje się podobnie. Natomiast pielęgnację powinno się dobierać konkretnie pod potrzeby skóry. To jest zawsze najważniejsze! Przykładowo:


Jeśli masz ponad 40 lat, cerę mieszaną i skórę w dobrej kondycji, i kupisz przeciwzmarszczkowy krem 40+ to może się okazać, że będzie dla Twojej skóry zbyt tłusty.


Jeśli masz suchą skórę w wieku 35 lat i zaczęły pojawiać się na niej grudki i krostki, to warto wypróbować krem dla skór problematycznych, a przeciwzmarszczkowe stosować doraźnie.


Wiek zatem można potraktować bardziej jako sugestię, że zazwyczaj dane problemy pojawiają się częściej w danej grupie wiekowej - i dany krem będzie w tej grupie częściej stosowany.


Ale - i nie chcę zabrzmieć pompatycznie, tak już po prostu jest - każdy z nas jest wyjątkowy, naprawdę.

Jaki krem mam wybrać jeśli mam skórę odwodnioną, ale się bardzo świeci i pojawiają się na niej krostki?

Jeśli masz odwodnioną skórę, ale tłustą cerę, możesz obawiać się tego, że Twój kosmetyk będzie nawilżał, ale spowoduje też pojawienie się grudek i krost.


W tej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzić czy w jego składzie są składniki niesprzyjające skórom problematycznym, na przykład: wazelina, parafina, silikony, polimery, olej kokosowy, masło kakaowe, lanolina, wosk pszczeli, olej z kiełków pszenicy, olej palmowy, ekstrakt z alg...


Często skóra tłusta nie potrzebuje dużo emolientów (olejów). Do tego typu skóry zalecam więc - tylko na noc - kremy pielęgnacyjne, które zawierają np.: olej z pachnotki, olej z czarnuszki, olej konopny, olej z pestek malin, olej tamanu, olej jojoba, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z pestek winogron.


Rano warto wybrać natomiast coś lżejszego, na przykład samą esencję po tonizowaniu skóry, lekkie serum lub bardzo lekki krem (uważając na skład). Skóra będzie wtedy nawilżona, ale nieobciążona i niezapchana.

Mam skórę trądzikową, ale ostatnio pojawił się na niej rumień; czy w takim razie używać kremów dla skór naczyniowych?

Przykra sprawa! Po pierwsze musimy znaleźć przyczynę tego, że na skórze pojawił się rumień. Najczęściej jest to wynikiem... złej pielęgnacji. Na przykład mogliśmy zbyt agresywnie oczyszczać twarz z makijażu; na szybko, pocierając wacikami lub ręcznikami. Błąd! Albo mogliśmy często robić peelingi, żeby skóra się nie zapychała. To też błąd!


Demakijaż powinnaś wykonywać dokładnie, ale nieagresywnie. Dlaczego? Aby skutecznie zmyć kosmetyki kolorowe i zanieczyszczenia po całym dniu, skórę trzeba masować opuszkami palców, produktem myjącym kilkanaście sekund... i należy to robić wyłącznie zwilżonymi dłońmi! Żadnych ściereczek, wacików lub szczoteczek. Doskonale wiem, że to wymaga czasu, ale dzięki temu będziesz mieć skórę w lepszej kondycji. Unikniesz zaczerwienień i podrażnień. Zawsze lepiej jest użyć żelu myjącego lub pianki dwukrotnie, niż raz potrzeć skórę wacikiem nasączonym płynem micelarnym.


A jeśli masz problem z naczynkami, krem przeciwtrądzikowy też powinien działać na rumień. Ważne jest, żeby plamy pozapalne były coraz mniej widoczne. Natomiast jeżeli wybierasz kremy typowo dla skór naczyniowych, sprawdź dokładnie, czy nie ma tam składników aknegennych.

Czy matujące kremy mogą wysuszyć skórę?

Oczywiście!


Jeśli producent nie dodał odpowiedniej ilości składników zwanych humektantami, albo jeśli używamy do pielęgnacji wyłącznie takich kremów, to owszem. Chodzi o to, że składniki matujące mają za zadanie uporać się z nadmiarem sebum, ale nie są tak inteligentne, jak Ty i ja - nie domyślą się, że powinny zostawić w spokoju naturalną barierę ochronną. Po prostu będą... przesadnie skuteczne. W związku z tym - umiar to podstawa! Za dnia, w razie potrzeby, użyj kremu matującego. Natomiast wieczorem zadbaj o dobre nawilżenie i natłuszczenie odpowiednimi, niezapychającymi kosmetykami.

Czy ten krem jest na dzień czy na noc?

Kremy pielęgnacyjne powinny być przede wszystkim na noc. To właśnie wtedy skóra odpoczywa, szybciej się regeneruje. Wydzielanie sebum jest mniejsze, więc przyjmuje więcej składników aktywnych, których normalnie za dnia by nie wpuszczała tak ochoczo.


Skóra bowiem ma swój rytm dobowy.


W dzień przede wszystkim się broni, produkując więcej sebum - tym samym składniki aktywne z kosmetyków są gorzej wchłaniane. Po godzinie 17:00 natomiast skóra zaczyna przyjmować już więcej; dlatego też polecam na przykład zabiegi pielęgnacyjne i chodzenie do salonów kosmetycznych wieczorem.


Szkoda, że akurat wtedy najtrudniej się do nich dostać, prawda?


Ale właśnie z podobnych powodów możesz też zauważyć, że z reguły kremy na noc są troszkę bogatsze, gęstsze, tłustsze; a te na dzień lżejsze. Ale to nie oznacza, że nie możemy użyć lekkiego kremu na noc... Wszystko zależy od potrzeb skóry.


Kremy na dzień/serum nakładane na dzień powinno być bogate w antyoksydanty, aby lepiej chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. 


Pamiętajcie zatem o tych uniwersalnych zasadach dotyczących poszczególnych produktów:


1. Kremy z filtrem powinny być nakładane tylko i wyłącznie na dzień; na noc można użyć podobnego kremu, ale bez filtrów przeciwsłonecznych.


2. Kremy z kwasami polecam nakładać na noc; z wyjątkiem kremów z polihydrokwasami (na przykład glukonolaktonem lub kwasem laktobionowym), których można używać też na dzień.


3. Serum najlepiej stosować tylko na noc, ponieważ wtedy wchłaniamy najwięcej składników.


4. Krem matujący nakładamy tylko na dzień, bo stosowany również na noc może przesuszyć.


5. Jeśli etykieta nie określa, czy krem jest na dzień/na noc, to zawsze na dzień nakładamy cienką warstwę, a na noc trochę grubszą.


6. Kremy z retinolem, retinoidami lub kwasami złuszczającymi nakładamy ZAWSZE na SUCHĄ skórę. Lekko wilgotna skóra, np. od toniku, może spowodować agresywniejsze działanie tych substancji.


Wspominałam już, że uwielbiam odpowiadać na pytania?


Ach - widzę już, że tak. To pozwól, że zostawię to jako powtórzenie. Mam nadzieję, że będzie podkreślać, jak chętnie odpowiem również na Twoje.


Napisz, a niezawodnie uwzględnię Twój temat w moich blogowych planach. A póki co życzę powodzenia w codziennej pielęgnacji skóry!


Copyright @ 2021 Moistry